ציפויי חרסינה

שיפור חיוך אסתטי בעזרת ציפויי חרסינה לשיניים  (למינייט) נפוץ בשנים בשנים האחרונות, ועדיין כשרון אמנותי, ידע וניסיון עשיר הם תנאים הכרחיים על מנת ליצור  תוצאות חיוך מחמיאות ויפות באמת. 

ד"ר רוני אמיד הינו יועץ לחברות בינלאומיות בין השאר בתחום ציפויי חרסינה לשיניים ומרצה בינלאומי בתחום ציפויי חרסינה.

במשך למעלה מ-20 השנה  גאה מרפאתנו להיות שותפה לאלפי חיוכים מאושרים, בין השאר באמצעות התאמה מושלמת של ציפוי חרסינה לשיניים תוך ראייה ותפיסה אסתטית רחבה וכוללת.

ציפויי חרסינה או למינייט הינם עלי חרסינה דקים ועדינים, המשמשים ליצירת ציפויי חרסינה לשיניים ומאפשרים מתן פתרון למגוון רחב של בעיות אסתטיות כאשר ייתרונם של הלמינייט הוא הפתרון השמרני המצריך הסרת פחות חומר שן מכפי שנדרש לצורך התקנת כתרי חרסינה.

        
לפני שיקום בעזרת ציפויי חרסינה                      לאחר שיקום בעזרת ציפויי חרסינה
 
דוגמאות לאפשרויות שונות בעזרת ציפויי חרסינה:
  • שחזור והשלמת שיניים שבורות
  • הארכת שיניים קצרות או שחוקות והשלמתן לאורכן המקורי
  • יצירת מראה צעיר וחיוני בעזרת למינייט לשינוי שיניים שחוקות לשיניים באורך ובצבע מחמיא
  • למינייט מאפשרים הרחבת שיניים צרות וסגירת מרווחים הקיימים בין השיניים
  • בעזרת למינייט ניתן לשנות את מיקום קו אמצע החיוך
  • למינייט מאפשרים שינוי היחסים בין השיניים השונות והתאמתן לצורות האסתטיות הנכונות
  • ניתן בעזרת למינייט לבצע הבהרת שיניים באופן קבוע (להבדיל מהלבנת שיניים בעזרת חומרים כימיים, שתוצאותיה עמידות לפרק זמן מוגבל).
  • הלבנת שיניים גם למי שגוון השיניים שלו אינו ניתן להלבנה באמצעות חומרים כימיים (במקרים של שיניים כהות כתוצאה ממחלה המשפיעה על צבע השן או משימוש באנטיביוטיקה)
  • סגירת מרווחים שנוצרו בין שיניים כתוצאה מחשיפת שורשים. במקרים אלו ציפוי חרסינה לשיניים מסייעים להגנה מפני עששת ומצמצמים את רגישות השיניים לחום וקור כתוצאה משורשים חשופים.
  • שינוי צורת השיניים וכיווני השיניים בלסת כתחליף ליישור שיניים. על ידי הדבקת ציפויי חרסינה במידות עובי שונות, ניתן ליצור מראה של שיניים ישרות ואחידות ואף להעניק להן צבע צעיר ורענן יותר.
 
 
מרפאת ד"ר רוני אמיד מציעה שני סוגים של ציפויי חרסינה: ציפויים מסורתיים ולומינרס, ומשתמשים בהם בהתאמה להעדפות המטופל:

ציפויי החרסינה המסורתיים

ציפוי חרסינה לשיניים נחשבים לטיפול שמרני יחסית לכתרי חרסינה ומצריכים הסרה של כ-0.7 מ"מ מחזית השן בלבד. הם אינם פוגעים בחניכיים, ומאפשרים מעבר אור דרך השן הטבעית ליצירת מראה טבעי ומחמיא.

מכיוון שהסרת חומר השן לצורך למינייט הינה מעטה ולרוב מחזית השן בלבד, ניתן במקרים רבים להימנע מביצוע טיפולי שורש ולשמור על חיות השיניים. לכן, במקרים רבים בהם נהגו בעבר לשקם בעזרת כתרים, ניתן כיום לשמור על חומר השן ולאפשר בעזרת ציפויי חרסינה מתן מענה אסתטי ותפקודי לשנים רבות.

האפשרות ליצור ציפוי חרסינה לשיניים במקום כתרים חשובה במיוחד בשיניים הקדמיות. ציפויי חרסינה יכולים להחליף את הצורך בכתרים ולהוות פתרון אסתטי מושלם לשיניים שעברו טיפולי שורש, ונותרה בהן כמות מספקת של חומר שן.

שואפים לחיוך מקסים? ציפויי החרסינה המיוצרים עבור המרפאה נעשים בשיתוף פעולה של ד"ר אמיד עם עילית טכנאי השיניים בארץ ובחו"ל. יצירת ציפויי החרסינה נעשית בהקפדה מיוחדת על דיוק מופתי, גוון מחמיא וצורה מושלמת של שיניים, ליצירת החיוך המושלם. 

ציפויי החרסינה הדקים והמתקדמים בעולם: לומינירס - lumineers

 
(LUMINEERS) של חברת "דנמט" האמריקאית נחשבים למתקדמים ביותר בעולם הקוסמטיקה הדנטאלית, ומקובלים מאוד במרפאות השיניים בארה"ב ובאירופה.

בישראל, ד"ר רוני אמיד הוא חלוץ השימוש בלומינירס (LUMINEERS). ד"ר רוני אמיד הינו מרצה בינלאומי יחידי בישראל המוסמך מטעם חברת "דנמט" להדרכת רופאי שיניים לתכנון ולהרכבה מיטבית של ציפויי החרסינה הייחודיים.


שלא כמו ציפויי חרסינה מסורתיים שהינם עבים יותר ולכן הדבקתם מצריכה השחזה של חזית השיניים, ציפויי חרסינה "לומינירס"  (LUMINEERS)מתחברים לשכבת האמאייל החיצונית בחיבור חזק, לרוב ללא צורך בהשחזה של כל חזית השן, או עם השחזה קלה בלבד, ובלי סכנה לשכבת הדנטין הפנימית.


רוצים חיוך מושלם? במרפאתנו נלקחות המידות המדויקות לציפויים והם מיוצרים לפי הזמנה במעבדות החברה בארצות הברית. ניתן להדביק ציפויי לומינירס (LUMINEERS)  גם על כתרים ישנים תקינים ולהתאים על ידי כך את צבע הכתרים הישנים אל צבע החיוך כולו. 
 
ציפויי חרסינה היקפיים

 
המגמה העולמית ברפואת השיניים המתקדמת הינה שימור חומר שן, כלומר הימנעות מהסרת חומר שן רב כאשר אין חובה בכך וכאשר ניתן ליצור שחזור אמין עמיד ובטוח תוך הסרה של מעט חומר שן יחסית לשחזורים מהעבר.
הרצון לעשות שימוש בשחזורי למינייט הדורשים הסרה מינימאליסטית בלבד של חומר שן במקביל לכניסתם לשוק הדנטאלי של חומרי חרסינה מתקדמים וחזקים הובילו את דר' רוני אמיד לפתח סוג חדש של ציפויי חרסינה הנקראים במרפאתנו ציפויי חרסינה היקפיים.
ציפויי חרסינה מודבקים בדרך כלל על חזית השיניים ומכסים את חלקה החזיתי ואת הקצה החותך של השן (מסיבה זו למינייט נקראים לעיתים גם חזיתיות חרסינה), לעומתם כתרים עוטפים את כל השן אך עוביו הנתון של הכתר מחייב הסרה רבה של חומר שן מכל היקף השן. ציפויי חרסינה היקפיים עוטפים את כל חזית השן וחלק רב מחלקה הפנימי אך הסרת חומר השן הנדרשת לצורך הכנת ציפויי חרסינה היקפיים הינה מינימלית בלבד ומתאפשרת כתוצאה מעוביו הדק של הציפוי.
ציפויי חרסינה היקפיים יוצרים מעטה הגנה סביב השיניים, מאפשרים להימנע מכיסוי שן על ידי כתר במקרים בהם בעבר האפשרות היחידה לטיפול היתה בעזרת כתר, כמו למשל לכיסוי שיניים בהן יש סתימות מאד נרחבות.
ציפויי חרסינה היקפיים
מאפשרים יצירת כיסוי אסתטי ועמיד על גבי שיניים בהם חלק רב משכבת האמייל חסר וישנו חשש שלא ניתן יהיה להדביק ציפוי חזיתי בצורה בטוחה. ציפוי היקפי מתאים גם לצורך ציפוין בצורה בטוחה של שיניים קצרות כאשר האורך הקצר של השן אינו מאפשר משטח הדבקה נרחב וישנו חשש ששטח הפנים של ההדבקה אינו מספיק להדבקה חזקה ומשמעותית.
ניתן בעזרת ציפויים היקפיים לכסות שיניים אשר איבדו את שכבת האמייל גם בחלקן הפנימי (הפונה לחלל הפה) אם כתוצרה משחיקה, מחומרים חומציים כדוגמת מיץ לימון או מיצי הדר אחרים, בעקבות הקאות מרובות או פגמים מולדים ביצירת האמייל או בחיבורו אל השן.
ציפויי חרסינה היקפיים עוטפים את השן ולכן ישנה חשיבות פחותה לשטח הפנים של ההדבקה ולחוזק ההדבקה וכל זאת בהסרת חומר שן מינימלית יחסית להסרת חומר שן לצרכי כתרים.